9:00 - 17:00

Час роботи Пн - Пт

+38067 318 7786

Номер для безкоштовної консультації

Facebook

Арештували “зарплатний” рахунок

Ваша банківська картка для отримання заробітної плати, стипендії,  пенсії, соціальної допомоги заблокована через арешт, накладений виконавчою службою? Звісно, борги треба повертати, а за вчинки – відповідати і оплата заборгованості – це найшвидший засіб вирішення проблеми та зняття арешту.    Але ж, чи має виконавча служба безумовне право так вчиняти, наче не існує ані статті 43 Конституції України та статті 2 Кодексу законів про працю України, ані статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод? Адже всі ці нормативно-правові акти зобов’язують державу гарантувати та захищати право громадянина на своєчасне отримання винагороди за свою працю, сама ж виконавча служба згідно із статтею 2 Закону України «Про виконавче провадження» повинна діяти із дотриманням засад верховенства права!

А право, у вигляді статей 48 та 73 цього закону чітко встановлює перелік рахунків, на кошти на яких забороняється накладати арешт та перелік коштів, на які не може бути звернено стягнення. Крім того, закон може визначити і будь-які інші кошти, звернення стягнення на які або накладення арешту, заборонено.

Отже, виконавець має право накладати арешт тільки на ті кошти, накладення арешту на які, не заборонено законом. В цьому випадку, банківська установа, в якій розміщено рахунок боржника, визначатиме статус коштів та рахунку на якому вони зберігаються. У разі знаходження коштів на рахунку, на кошти на якому забороняється накладати арешт, банківська установа зобов’язана повідомляти виконавця про цільове призначення коштів та повертати постанову про арешт без виконання. За такої умови, стаття 59 Закону України «Про виконавче провадження» передбачає обов’язок виконавця зняти накладений арешт.

Виконання цього обов’язку банківською установою було неодноразово підтверджено судовою практикою, наприклад у постанові Верховного суду від 28.10.2020 за справою № 686/8534/17. Але, нажаль, банки виправдовуються відсутністю технічної можливості для відкриття окремих рахунків для зарахування коштів цільового призначення або виокремлення таких коштів. Тому й рахунки, які Ви відкриваєте для отримання заробітної плати, стипендії, пенсії чи соціальних виплат категоруються банками як звичайні поточні рахунки. А це означає, що банківська установа не вбачає підстав для повернення постанови про накладення арешту та приймає її до виконання.

Нерідко, рахунок, на який зараховуються заробітна плата, стипендія, пенсія чи соціальні виплати, є єдиним джерелом доходу боржника та членів його родини, і арешт відповідного рахунку позбавляє їх права на існування. В той час, як Конституційний Суд України у своєму рішенні № 25рп/2009 від 07.10.2009 року зазначив, що право на соціальний захист віднесено до основоположних прав і свобод. Це право гарантується загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел та забезпечується статтями 7, 22, 46, 58, 68 Конституції України. Отже, кожний громадянин має право на соціальний захист та непорушність права приватної власності, за статтею 41 Конституції України. Конституційні права і свободи громадянина України гарантуються і не можуть бути скасовані. І така позиція була висловлена Верховним судом України кілька разів (в т.ч. постанова від 03.10.2019 року за справою № 642/6675/18).

Зауважте, якщо виконавець, все ж таки, наклав арешт на Ваш банківський рахунок, Ви маєте право звернутися до виконавчої служби із документальним підтвердженням використання Вашого рахунку виключно для зарахування виплат цільового призначення. У разі залишення виконавчою службою рахунку під арештом після Вашого звернення, пам’ятайте, що маєте право оскаржити постанову виконавця про накладення арешту, а юридична компанія «Вікторем» допоможе Вам реалізувати це право в судовому порядку.