9:00 - 17:00

Час роботи Пн - Пт

+38067 318 7786

Номер для безкоштовної консультації

Facebook

Розписка

Намагаючись захистити себе від недобросовісного партнера, люди вдаються до звичних засобів запобігання можливим проблемам. Одним з таких є написання розписки під час отримання грошей у борг, передачі майна на збереження тощо. Розписка – це документ, який підтверджує факт отримання грошових коштів, документів, майна, виконання зобов’язань. Вірно складена розписка може бути використана у якості доказу під час судового розгляду.

 

Як позичити гроші

 

 

 

Відповідно до статті 545 Цивільного кодексу України прийнявши виконання зобов’язання, кредитор повинен на вимогу боржника видати йому розписку про одержання виконання частково або в повному обсязі. Якщо боржник видав кредиторові борговий документ, кредитор, приймаючи виконання зобов’язання, повинен повернути його боржникові. У разі неможливості повернення боргового документа кредитор повинен вказати про це у розписці, яку він видає. Наявність боргового документа у боржника підтверджує виконання ним свого обов’язку.

 

Стаття 1047 ЦКУ передбачає, що договір позики укладається у письмовій формі, якщо його сума не менш як у десять разів перевищує встановлений законом розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, а у випадках, коли позикодавцем є юридична особа, – незалежно від суми. На підтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника або інший документ, який посвідчує передання йому позикодавцем визначеної грошової суми або визначеної кількості речей.

 

Як правильно написати розписку

 

Отже, якщо Вам необхідно надати чи витребувати розписку, зверніть увагу на те, що вона повинна містити наступне:

 

  • найменування документу;
  • прізвище, ім’я, по-батькові того, хто видає розписку, паспортні дані та адресу, бажано ідентифікаційний код;
  • такі ж самі відомості про того, кому надається розписка;
  • повна інформація про предмет розписки цифрами і прописом;
  • дата, підпис.

 

Розписка пишеться рукописно, без виправлень, в одному примірнику. Після виконання зобов’язань, передбачених розпискою, отримання грошей чи майна, розписку необхідно повернути тому, хто її видав.

 

Розписка, яка не була посвідчена нотаріусом теж має юридичну силу. Майте на увазі, що нотаріус посвідчує тільки підпис позичальника і в жодному разі не підтверджує факт передачі грошей чи майна. Для підсилення функції розписки можна скласти її у присутності свідків, які засвідчують відповідний факт своїми підписами. Наявність таких свідків спрощує процес надання доказів під час судового розгляду.

 

Інколи боржники заперечують отримання грошей, навіть при наявності розписки. Верховний суд України у справі № 309/3458/14-ц від 13.12.2017 відзначив, що згідно ст. ст. 1046, 1047 ЦКУ розписка є підтвердженням укладання договору позики, і саме рукописна розписка, якщо кошти передаються готівкою, є підтвердженням факту передачі коштів від кредитора боржнику. При цьому укладання окремого договору позики між сторонами спору, або нотаріальне посвідчення підпису боржника на розписці не обов’язкове. Тобто, навіть, якщо припустити, що боржник не отримав грошей, то без надання будь-яких доказів цього факту, суд зобов’язаний стягнути з боржника суму, вказану у розписці, написаній боржником власноруч.

 

Спеціалісти юридичної компанії «Вікторем» допоможуть Вам правильно скласти відповідну розписку, а при необхідності – захистити Ваші права та інтереси в суді.