9:00 - 17:00

Час роботи Пн - Пт

+38067 318 7786

Номер для безкоштовної консультації

Facebook

Обшук в Офісі

Якщо навіть на 100% Ви впевнені, що не причетні до жодного злочину, вірогідність проведення обшуку в вашому офісі чи на підприємстві залишається досить високою. Враховуючи те, що, як правило, обшук відбувається несподівано, до цієї слідчої дії варто бути готовим завжди.

 

Проведення обшуку регулюється 223, 234, 235, 236 статтями Кримінально-процесуального кодексу України.

Обшук може бути проведений лише на підставі ухвали слідчого судді.

В ухвалі обов’язково має бути зазначено:

 • 1. строк дії ухвали, який не може перевищувати одного місяця з дня постановлення ухвали;
 • 2. інформацію про прокурора, слідчого, який подав клопотання про обшук;
 • 3. положення закону, на підставі якого постановляється ухвала;
 • 4. адресу приміщення, в якому дозволено провести обшук;
 • 5. інформацію про особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться;
 • 6. перелік речей, документів або інформація про осіб, для виявлення яких проводиться обшук.

Якщо в ухвалі є помилки, неточності, закінчився строк її дії – це є підставою для відмови у проведенні обшуку. В даному випадку складається протокол про відмову у проведенні обшуку із зазначенням підстав такої відмови.

Слід звернути увагу, що обшук може бути проведено слідчим(прокурором), зазначеним в ухвалі. Уважно перевіряйте документи. У разі відсутності особи, вказаної в ухвалі, вимагайте пред’явлення письмового доручення слідчого(прокурора) на проведення слідчих дій відповідною особою.

Обшук або огляд житла чи іншого володіння особи, обшук особи здійснюються з обов’язковою участю не менше двох понятих. Якщо працівники правоохоронних органів прийшли вже з понятими, Ви маєте право вимагати документи та отримати інформацію про залучення цих осіб як понятих. У разі виникнення сумнівів щодо «зацікавленості» понятих, вимагайте їх заміну. Якщо Вам буде відмовлено, занесіть цю інформацію до протоколу.

Приймайте активну участь у складанні протоколу. Під час вилучення речей, документів, вимагайте щоб слідчий, прокурор зробили детальний опис предметів, які вилучаються.

Перед підписанням протоколу, уважно перечитайте його. Перевірте правильність всіх обставин. Зазначте свої зауваження. Пронумеруйте всі сторінки. Зробіть прочерки на всіх пустих місцях.

Якщо у Вас знайшли заборонені предмети або речі чи документи, які ви бачите вперше, ні в якому разі не торкайтесь їх, вимагайте фіксування відбитків пальців та опишіть все у своїх зауваженнях.

Під час обшуку не давайте жодних пояснень. Допит – це зовсім інша слідча дія, яка може відбуватися не раніше, ніж через три дні від моменту вручення повістки.

7 грудня набув чинності Закон України від 16 листопада 2017 року № 2213-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення дотримання прав учасників кримінального провадження та інших осіб правоохоронними органами під час здійснення досудового розслідування”.

Даним законом передбачено позитивні зміни, які допоможуть захистити бізнес від незаконних дій правоохоронних органів:

 • 1. адвокат підприємства безперешкодно залучається до обшуку на будь-якій його стадії;
 • 2. докази, отримані під час обшуку, на який не було допущено адвоката, визнаються недійсними.
 • 3. відео фіксація обшуку, як слідчої дії, є обов’язковою;
 • 4. відео- та аудіо фіксація судового засідання, на якому ухвалюється рішення про проведення обшуку, є обов’язковою;
 • 5. сторона захисту отримала право самостійно здійснювати відео фіксацію проведення обшуку;
 • 6. відеозапис є невід’ємним додатком до протоколу обшуку;
 • 7. сторона обвинувачення зобов’язана обґрунтовувати необхідність вилучення оригіналів документів або їхніх копій;
 • 8. стороні обвинувачення заборонено вилучення електронних інформаційних систем;
 • 9. сторона обвинувачення зобов’язана робити копії необхідної інформації без вилучення техніки, на якій вона зберігається, із залученням спеціаліста.

Якщо до Вашого офісу чи на підприємство завітали працівники правоохоронних органів з вимогою негайно провести обшук, пам’ятайте про своє невід’ємне право на правову допомогу, закріплене в статті 59 Конституції України, а також передбачене статтею 236 Кримінально-процесуального кодексу України.

Найкраще, якщо у Вас вже є укладений договір про надання правової допомоги. В такому випадку наслідком не допущення до обшуку адвоката, стане визнання недійсними доказів, вилучених під час обшуку, а також буде приводом для оскарження дій працівників правоохоронних органів.