9:00 - 17:00

Час роботи Пн - Пт

+38067 318 7786

Номер для безкоштовної консультації

Facebook

Суперечки між власником житла та іншими особами

Зняття з реєстрації місця проживання здійснюється за заявою особи, яка бажає припинити реєстрацію за відповідною адресою. Але, зняття з реєстрації може бути здійснено і без згоди особи, що проживає у житловому приміщенні власника за вимогою власника, якщо реєстрація місця проживання здійснювалася за згодою власника.

 

Ось тут, частіше за все, власники і стикаються із відсутністю добровільної згоди осіб на припинення реєстрації. Зазвичай, такі спори виникають між власником та колишнім власником, між власником та членами сім’ї (колишніми членами сім’ї) або іншими особами, які з тих чи інших причин проживають у житловому приміщенні власника.

 

Зняття реєстрації місця проживання: за згодою та без згоди

 

Відповідно до ч.2 ст. 386 Цивільного кодексу України, власник, який має підстави передбачати можливість порушення свого права власності іншою особою, може звернутися до суду з вимогою про заборону вчинення нею дій, які можуть порушити його право, або з вимогою про вчинення певних дій для запобігання такому порушенню. На підставі цього положення відбувається розгляд судових справ щодо права власності та користування житлом.

 

Припинення реєстрації міста проживання в суді або як «виписати» через суд

 

Саме тому, коли необхідно зняти з реєстрації місця проживання особу, яка не є членом сім’ї власника, і проживає не на підставі строкового договору про оренду житла, єдиним засобом захисту своїх прав буде звернення до суду з позовною заявою.

 

Якщо особа зареєстрована в житловому приміщенні на підставі договору оренди, то право на реєстрацію зберігається за ним до закінчення строку договору. Після цього власник житла подає заяву на припинення реєстрації особи, як такої що втратила право на користування приміщенням (до закінчення строку дії договору власник може зняти з реєстрації місця проживання за рішенням суду).

 

Члени сім’ї власника житла відсутні один рік

 

Що стосується члена сім’ї власника житла, то згідно із ст. 405 ЦКУ член сім’ї втрачає право на користування цим житлом у разі відсутності члена сім’ї без поважних причин понад один рік, якщо інше не встановлено домовленістю між ним і власником житла або законом. В будь-якому випадку власнику житла необхідно звертатися до суду із позовними вимогами.

 

Статтею 7 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання» визначено виключний перелік підстав для зняття особи з реєстрації місця проживання. В рішенні Верховного суду України №825/1335/13-а від 01 березня 2016 року, судді дійшли висновку, що у разі будь-яких обмежень у здійсненні права користування та розпорядження своїм майном власник має право вимагати усунення відповідних перешкод, зокрема, шляхом зняття особи з реєстрації місця проживання, пред’явивши разом з тим одну із таких вимог:

 

  • позбавлення права власності на житлове приміщення;
  • позбавлення права користування житловим приміщенням;
  • про виселення;
  • оголошення фізичної особи померлою.

 

Верховний суд України визначив перелік позовних вимог

 

Тим самим, ВСУ підтвердив, що власник має право звернутися до суду з вимогами, тільки передбаченими ст. 7 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання». Крім того, до позовної заяви з визначених підстав, необхідно додати пакет документів, підтверджуючих, що особа втратила право користування житлом чи якимось чином перешкоджає власнику у розпорядженні його майном.

 

Такими документами можуть бути свідоцтво про розірвання шлюбу (чи рішення суду про це), договір оренди, термін якого закінчився, документи, що свідчать про не проживання особи протягом року за місцем реєстрації, довідка про членів сім’ї, які зареєстровані в житловому приміщенні. Отже, власнику необхідно зібрати достатню кількість аргументів, щоб довести, що він не може використати своє право вільного розпорядження майном та зазнає шкоди (наприклад, матеріальні збитки у вигляді оплати комунальних послуг) тощо.

 

Спеціалісти юридичної компанії «Вікторем» допоможуть Вам скласти позовну заяву та захистити права та інтереси в суді.